Linie energetyczne to stały element krajobrazu Polski. W miastach można zauważyć je o wiele rzadziej, w miasteczkach i na wsiach stanowią w zasadzie jedyną formę rozprowadzania prądu. Prąd poprzez napowietrzne linie energetyczne, trafia do każdego gospodarstwa domowego. Niekiedy jednak linia energetyczna staje się bardzo poważnym problemem.

Zdarza się, iż linie energetyczne przeprowadzane są przez prywatne tereny. Takie linie istnieją od lat, budowane za czasów, w których nie było możliwości zabronienia takich inwestycji na prywatnych terenach, gdyż najczęściej prywatne nie były, większość działek była bowiem w użytkowaniu wieczystym. Dziś jest inaczej, działki stanowią własność prywatną, a linie energetyczne nad nimi przeprowadzane, niekiedy bardzo przeszkadzają.

Jeśli w naszej sytuacji tak właśnie jest, warto pamiętać o tym, że możemy starać się o odszkodowanie i określenie tak zwanej służebności przesyłu. Co bardzo ważne, służebność przesyłu można liczyć wiele lat wstecz, jeśli więc zostanie przyznana, otrzymamy duże odszkodowanie? Jak do tego doprowadzić? Najczęściej nie da się ugodowo, choć należy próbować, wystosowując stosowne pismo do zakładu energetycznego. Co istotne, o służebność przesyłu można ubiegać się tylko, jeśli linie przebiegają nad naszą działką lub są na niej posadowione słupy jednak prąd dociera dalej niż tylko do naszej nieruchomości.

Twoja ocena: oceń teraz
Aktualna ocena: 0 - 0 głosów